Výber zdrojov financovania biznisu závisí od viacerých faktorov. Jednou z možností v rozvojovej fáze podnikania je private equity. Jeho základom je partnerstvo, ktoré podnikateľovi prináša výhody aj záväzky.
O podstate private equity sme hovorili v našom predchádzajúcom blogu. Venovali sme sa aj tomu, pre aké typy firiem je vhodné. V čom sa private equity odlišuje od iných foriem financovania biznisu a aké sú jeho výhody?
Od vlastných zdrojov po profesionálne financovanie
V začiatkoch firmy získava podnikateľ tzv. pre-seed resp. seed money z vlastných zdrojov alebo prostredníctvom “FFF” (family, friends and fools). Väčšinou nejde o formálny proces poskytnutia investície a podmienky poskytnutia aj vrátenia kapitálu sú veľmi individuálne. Ten, kto kapitál poskytol, zvyčajne do rozhodovania firmy nezasahuje.
O niečo formálnejšie je anjelské financovanie. Podnikatelia s dostatkom zdrojov poskytnú majiteľovi financie za vopred definovaných podmienok. Tie bývajú pomerne flexibilné. Súčasťou spolupráce býva napríklad otvorenie nových trhov a kontaktov, využitie synergií a vzťahov z už existujúceho portfólia realizovaných investícií, vylepšené parametre externého financovania, akvizičné financovanie za účelom zabezpečenia anorganického rastu a podobne.
Vo fáze rozbehu je taktiež možné financovanie formou venture capital. V tomto prípade investor posudzuje potenciál biznisu a pri rozhodovaní majiteľa už môže mať určité slovo. Venture capital je považovaný aj za jednu z foriem rizikového kapitálu.
Rozvoj niečo stojí. Ako ho zafinancovať?
Po úvodnom rozbehu majiteľ firmy často potrebuje ďalšie investície na rozvoj. Ak sa rozhodne pre bankový úver, banka bude posudzovať jeho spôsobilosť splácať, inak do fungovania biznisu nezasahuje. Na získanie úveru potrebuje podnikateľ relatívne „silnú“ súvahu a musí počítať s úrokovými nákladmi a dopadmi na cash flow pri splácaní istiny a úrokov.
Ďalšou možnosťou je už spomenuté financovanie formou private equity. To znamená výrazne bližší vzťah medzi investorom a biznisom. Svojou podstatou je podobné financovaniu formou venture capital. Rozdiel spočíva najmä v životnom cykle biznisu, rizikovosti investície a očakávanom výnose investora.
Kým private equity vstupuje do zabehnutého biznisu, venture capital zväčša vstupuje do biznisu s vysokým rastovým potenciálom, ale kratšou “históriou”, t.j. investuje do mladších projektov. Od toho sa odvíjajú aj očakávania investorov. Private equity investor očakáva nižši, ale predikovateľnejší výnos, pri venture capital sa požaduje vysoký výnos, ktorý vykompenzuje rizikovosť investície.
Ako funguje partnerstvo formou private equity?
Investor výmenou za poskytnutie financovania vstupuje do akcionárskej štruktúry podnikateľa a okrem peňazí poskytuje aj určité know-how. Výmenou za to očakáva, že jeho investícia sa v určitom časovom horizonte zhodnotí. Niektorí investori vstupujú do firiem ako majoritní akcionári, niektorí s minoritným podielom.
Pre firmy môže byť vhodné financovať ďalší rozvoj aj formou tzv. IPO (Initial Public Offering). Znamená to vstup firmy na burzu, kde do jej akcií môžu investovať bežní investori. Dôležitým predpokladom pre IPO je už určitá veľkosť a vyspelosť firmy.
S týmto typom financovania sú spojené aj náklady a bariérou pre slovenské firmy môže byť v zásade neexistujúci kapitálový trh na Slovensku. Vstúpiť však môžu na burzy v zahraničí.
Private equity znamená partnerstvo
Financovanie formou private equity je podľa Borisa Kostíka, investičného riaditeľa Eterus Capital jedným z kľúčových rozhodnutí v živote firmy. Dokáže jej priniesť viacero výhod, ktoré iné formy financovania neponúkajú.
- Partner pri strategickom rozhodovaní a zdieľanie rizika
Private equity investor má záujem na tom, aby sa firme darilo, preto je súčasťou aj jej strategického rozhodovania. Na určité typy rozhodnutí môže mať dokonca dohodnuté právo veta. Štandardne však investor nevstupuje do každodenného riadenia firmy a majiteľ firmy nad ňou nestráca manažérsku kontrolu.
Určitá forma spolurozhodovania je aj súčasťou financovania formou venture capital, v menšej, niekedy neformálnej miere i v prípade anjelského financovania. Participácia na dôležitých rozhodnutiach firmy je však pre private equity investora kľúčová a pre majiteľa firmy predstavuje vyhľadávanú pridanú hodnotu.
Dôležité je zdieľanie rizika pôvodného spoločníka s novým biznisovým partnerom. Ten do firmy prináša svoje vlastné dodatočné zdroje a riskuje ich za rovnakých podmienok ako zakladateľ. Private equity investor podstupuje akcionárske riziko a nie riziko veriteľa, ktorý zdroje obvykle poskytuje oproti zábezpeke. Spoločnosť ako aj pôvodný spoločník/spoločníci tak benefitujú z dodatočných finančných zdrojov, ktoré investor riskuje a od nich nepožaduje žiadne dodatočné zabezpečenie.
- Externá expertíza
Vďaka private equity partnerovi dokáže majiteľ firmy do značnej miery znižovať riziko tzv. tunelového videnia fungovania svojho biznisu alebo vlastnej “profesionálnej slepoty”. Private equity partner mu ponúkne externý, nezávislý pohľad na firmu a jej fungovanie. Spoločne sa tak môžu zamyslieť aj nad riešeniami, ktoré nie sú na prvý pohľad zrejmé.
Niekedy sa za týmto účelom môže stanoviť aj advisory board (dozorná rada). Tá nemá rozhodovacie právomoci, dokáže však priniesť strategickú expertízu z iných odvetví a regiónov.
„Ak však majitelia majú svoju pevnú víziu, ktorú nie sú ochotní korigovať, private equity pre nich nie je ideálne. Mali by teda siahnuť po iných formách financovania,“ tvrdí Boris Kostík.
Pre takýchto majiteľov môže byť zaujímavé financovanie formou úveru, v neskorších fázach biznisu aj IPO. Vlastníci akcií sú v pozícii minoritných akcionárov, a tak na rozdiel od private equity do riadenia firmy aktívne nezasahujú.
- Profesionalita a skúsenosti
Medzi výhody private equity patrí aj kvalita tímu investora, ktorý do spolupráce vstupuje. Ten disponuje skúsenosťami z rôznych typov biznisu, ale napríklad aj z manažmentu kríz. „Naša spolupráca je nastavená tak, aby každý člen tímu s projektom žil a rástol nielen technicky, ale aj ľudsky,“ tvrdí Boris Kostík.
Z pohľadu riadenia kríz boli posledné roky veľmi turbulentné. Podľa Borisa Kostíka priniesli krízy spojené s covidom alebo vojnou na Ukrajine tímu Eterus Capital cenné skúsenosti a aj kreatívnejší pohľad na možné riziká v podnikaní.
- Dlhodobá spolupráca
Investičný horizont pre private equity je zvyčajne 5-7 rokov. Nejde teda o krátkodobú spoluprácu, je to však pre firmu dostatočný priestor na realizáciu jej biznis plánu. Majiteľ firmy tak nemusí výsledky „naháňať“ skôr alebo hľadať nejaké skratky, ako dosiahnuť nastavené ciele. Tie zvyčajne neprinášajú do biznisu kvalitné riešenia a nie sú dlhodobo udržateľné.
Má už vaše podnikanie fungujúci biznis model, ktorý prináša stabilné cash flow? Potrebujete investovať do ďalšieho rozvoja firmy? Financovanie formou private equity môže byť pre vás správna voľba. Vďaka partnerstvu so skúseným investorom získate oveľa viac ako “iba” investíciu. Ozvite sa nám.