„Snažíme sa s manažmentom spoločností, do ktorých vstupujeme, nájsť možnosti, ako ďalej rásť. Ku každej investícií pristupujeme individuálne. Nie je to iba o číslach, musí fungovať aj chémia,“ hovorí o private equity partnerstve Boris Kostík, šéf fondu Eterus Capital.
Pandémia oddelila víťazov od porazených
Pán Kostík, ako sa pandémia podpísala na M&A (fúzie a akvizície) aktivite na Slovensku? Pribudli na trhu firmy na predaj alebo kapitálový vstup?
Kým prvá vlna pandémie priniesla skôr vyčkávanie a „naťahovanie“ času z rôznych subjektívnych, ale aj objektívnych dôvodov, od druhej polovice minulého roka evidujeme väčšiu M&A aktivitu. Vidíme na trhu víťazov a porazených. Niekto z krízy vyťažil viac, niekto menej a určite tu boli aj negatívne dopady. V každom prípade firiem hľadajúcich kapitál jednoznačne pribudlo, aspoň taká je naša skúsenosť.
„Hodnota firmy, do ktorej vstupujeme, je kombináciou dobrého tímu a uveriteľného biznis plánu.“
Boris Kostík
Kríza vnáša do vzťahov nedôveru. Prejavilo sa to aj tentoraz?
Lepší výraz ako kríza je podľa mňa neistota. Vzniklo viacero otáznikov týkajúcich sa biznis plánov a vôbec možnosti predikovať budúci vývoj. Najmä na začiatku bola absolútna nepredvídateľnosť protipandemických opatrení a ich dopadu. Dobrý manažment sa však vždy snaží spoliehať sám na seba, definovať si plán a nájsť to najlepšie riešenie. Hodnota firmy je pre nás primárne o kombinácii dobrého tímu a uveriteľného biznis plánu. Nie o tom, či je na trhu pandémia.
Eterus Capital hľadá nové hviezdy trhu
Ako sa darí firmám, v ktorých Eterus ako fond aktuálne pôsobí?
Myslím, že portfólio investícií vo fonde máme zostavené dobre. Okrem čisto rastových odvetví a firiem v ňom majú pomerne silné zastúpenie aj podniky z necyklických sektorov. Máme tam spoločnosti, ktoré v období pandémie rástli, ako aj firmy, ktoré si siahli na dno svojich možností a bojujú. Je to prirodzená súčasť diverzifikovaného portfólia.
Ste v niektorej z nich vo fáze kapitalizácie výnosov?
Ak máte na mysli to, či niečo predávame, tak áno. Verím, že aj tento rok nadviažeme na našu históriu dobrých exitov (odpredaj firmy z portfólia, pozn. red.) a budeme realizovať kapitálový výnos. Naše portfólio je už celkom objemné, takže exit je dnes bežnou súčasťou našich aktivít. Za kapitalizáciu výnosov však považujeme aj priebežné napĺňanie biznis plánu a vízie danej spoločnosti. V niektorých prípadoch sme museli plány upravovať, nikde však nešlo o koncepčné parametre.
O Eterus Capital
Eterus Capital je private equity fond, ktorý kapitálovo vstupuje do inovatívnych a perspektívnych malých a stredných podnikov. Pomáha im tak k ďalšiemu rastu, či otvára nové možnosti. Fond pôsobí ako minoritný akcionár, pričom manažérska kontrola zostáva v rukách pôvodných akcionárov. Na druhej strane poskytuje strategické poradenstvo a podporu. Fond sa zameriava na investície v rozmedzí 500-tisíc až päť miliónov eur. Preferovaná dĺžka kapitálového vstupu je päť rokov. Za 13 rokov svojho pôsobenia už takto fond investoval viac ako 40 miliónov eur.
Vašou doteraz asi najznámejšou akvizíciou, ktorú sa vám podarilo neskôr dobre predať, bol Sygic. Máte v zálohe niečo podobné?
Sygic bol určite pekný a takmer ukážkový príklad toho, čo chceme robiť. Verím, že podobná schéma je aplikovateľná vo viacerých našich portfóliových firmách. Pyšní sme napríklad aj na Indulonu, kde sme ako fond firme poskytli rastový kapitál na rozvoj nových produktov. Viedlo to k osloveniu nových zákazníkov a výraznému zvýšeniu trhového podielu. Následne sme projekt odpredali strategickému investorovi, ktorého cieľom je vlastniť lokálnych trhových lídrov. Verím, že ďalšie podobné príbehy nás čakajú.
Máte aktuálne v hľadáčiku nejakú novú akvizíciu?
Áno, sme aktívni vo viacerých projektoch a uvidíme, ako dopadne due diligence a finálne rokovania o podmienkach transakcií. Plus aktívne trh oslovujeme a priebežne hľadáme zaujímavé projekty, bez toho to nejde.
Eterus poskytol kapitál aj do nových technológií v Saneca Pharmaceuticals, na fotke tabletovací lis Fette 1200.
Červenou líniou je netransparentné pozadie firiem
Ako si Eterus Capital vyberá partnerov na private equity? Aké kritériá musia spĺňať?
Hľadáme a podporujeme projekty s dobrým tímom, nasadením, jasným plánom toho, čo a kedy chcú dosiahnuť. Z nášho štatútu vyplýva, že sa sústreďujeme na spoločnosti so slovenským vlastníckym pozadím. Principiálna spoločná dohoda na možnostiach exitu je ďalším „must have“. Fungovať by mala aj „chémia“ a musíme si navzájom sadnúť ako ľudia. Je to predsa len partnerstvo na pár rokov v dobrom aj zlom.
Je takýchto firiem na Slovensku dostatok?
Slovenský trh je malý, veľa zaujímavých nápadov a prospektov si hľadá zdroje mimo Slovenska. Bol by som len rád, keby sme vedeli podporiť viacero zaujímavých firiem. Kapacity a zdroje na to máme.
„Sygic bol určite pekný a takmer ukážkový príklad toho, čo chceme robiť. Verím, že podobná schéma je aplikovateľná vo viacerých našich portfóliových firmách“
Boris Kostík
Dochádza k situáciám, keď sa ako fond uchádzate o potenciálnych adeptov na vstup a konkurujú vám iné private equity fondy?
Áno, tak je tomu v podstate takmer pri akomkoľvek kandidátovi. Hoci máme aj situácie, keď od začiatku komunikujeme na exkluzívnej báze. Každý hľadá partnera, ktorý mu ponúkne čo najatraktívnejšie podmienky.
Čo je pre vás pri pohľade na firmu červenou líniou, pri ktorej viete, že do tejto spoločnosti určite nevstúpite?
Je to najmä netransparentné pozadie a história firmy, teda negatívna reputácia. Ďalej sú tu sektory, do ktorých nemôžeme investovať na základe nášho štatútu. Inak ale nejakú vyslovene červenú čiaru nemáme. Môže sa samozrejme objaviť počas negociácií a due diligence. Ak takéto niečo nastane, okamžite to komunikujeme potencionálnemu partnerovi.
Ako by ste opísali firmy, v ktorých máte podiel? Je nejaký zjednocujúci prvok, ktorý ich spája?
Okrem základných predpokladov popísaných vyššie je to „hands-on“ prístup. Predovšetkým v poslednom období sme veľmi intenzívne vtiahnutí aj do operatívy riadenia firiem. Snažíme sa spoločne s manažmentom spoločností hľadať možnosti, ako ďalej rásť. Ku každej investícií pristupujeme veľmi individuálne. Nie je to pre nás iba o reportingu a formálnych stretnutiach nad tabuľkami.
Doteraz bola jedným z najúspešnejších príbehov fondu Eterus Capital spoločnosť Sygic.
Prostredníctvom Private Equity akcelerujeme rast spoločnosti
V slovenských podmienkach takmer nefunguje financovanie firiem emitovaním akcií. Môžeme private equity partnerstvo považovať za alternatívu?
Áno aj nie – pri oboch alternatívach sa firma dostáva k finančným zdrojom. V prípade private equity sa ale nemusí vyzliecť do naha pred širšou verejnosťou a investovať zdroje do prípravy IPO vrátane následného reportingu. Na IPO potrebujete veľmi silný príbeh, ale aj dostatočnú veľkosť. Je to v podstate vyvrcholenie niekoľkoročného úsilia. Private equity partnerstvo na druhej strane môže zafungovať a poskytnúť spoločnosti zdroje ešte pred týmto míľnikom.
Akú pridanú hodnotu predstavuje private equity partnerstvo pre firmy, do ktorých vstupujete?
Základným princípom rastového kapitálu je akcelerovať rast spoločnosti. Veľmi zjednodušene by sa dalo povedať, že ak má spoločnosť potenciál dosiahnuť vlastnými zdrojmi tržby vo veľkosti X za päť rokov, s naším kapitálom a know-how sa tam vie dostať povedzme za dva roky. Financujeme produkt, tím, marketing, expanziu na nové trhy. Získavame tak pre firmu čas, čím má možnosť narásť do objemu, pri ktorom už je zaujímavejšia aj pre väčších hráčov. Plus je tu samozrejme možnosť prikúpiť podobné spoločnosti a získať tak cennú synergiu.
„Bol by som rád, keby sme vedeli podporiť viacero zaujímavých firiem. Kapacity a zdroje na to máme.“
Boris Kostík
Čo okrem kapitálu spoločnostiam poskytujete?
Každý z nás sa po nejakom čase dopracuje k profesionálnej slepote a veľakrát sa na veci ťažko dokáže pozrieť z iného pohľadu. Nemáme patent na rozum, no vieme poskytnúť inú perspektívu a obrovské množstvo skúseností z iných odvetví. Rovnako tak kontakty a synergie. Často diskutujeme s majiteľmi z pohľadu „diablovho advokáta“ a potom spoločnými silami napĺňame dohodnuté ciele. Čiže okrem „mudrovania“ sme s firmami reálne v biznise.
Dá sa povedať, že spoločnosti s private equity partnerom dosahujú lepšie hospodárske výsledky ako bežný trhový priemer?
Netrúfam si to takto paušalizovať. Je veľmi dôležité, či je private equity partner aj strategickým partnerom a čo konkrétne do vzťahu okrem finančných zdrojov prináša. Osobne som však presvedčený, že pri našich investíciách je odpoveď na túto otázku áno. Inak by to nemalo pre žiadnu zo strán význam.
Boris Kostík (46)
Pôsobí ako investičný riaditeľ v private equity fonde Eterus Capital. Investície riadi aj v spoločnosti WOOD & Company, do ktorej portfólia fond patrí. Z tejto pozície je zodpovedný za firemné portfólio skupiny. Predtým pôsobil ako senior manager v spoločnosti KPMG. Je absolventom Fakulty podnikového manažmentu Ekonomickej univerzity v Bratislave.