Posledné roky sa s firmami na Slovensku a po celom svete skutočne nemaznali. Svetová ekonomika čelila hneď niekoľkým vážnym krízam – od pandémie COVID-19, cez vysokú infláciu, až po energetickú krízu. Aj tieto faktory podnietili odliv mozgov do krajín so silnejšími ekonomikami, lepšími podmienkami a zároveň vyvinuli tlak na firmy, ktoré sa snažia nájsť nové cesty pre svoj rozvoj. A to často aj vďaka externým zdrojom financovania.
Úvery sa stávajú čoraz drahším riešením a preto mnohí podnikatelia na Slovensku začínajú objavovať výhody private equity. “Podnikateľ stojí pri získavaní kapitálu do firmy pred dvomi možnosťami. Buď peniaze získa prostredníctvom bankového financovania alebo zvolí alternatívnu formu, napríklad private equity. Či už však ide o dlhopis alebo formu bankového úveru, faktom zostáva, že ide o ďaleko drahšiu možnosť, ako po minulé roky,” uviedol Boris Kostík, investičný riaditeľ Eterus Capital.
Private equity v skratke
Private equity predstavuje typ investície, pri ktorom investičné fondy alebo súkromní investori vkladajú kapitál do spoločností. Cieľom je financovať ich rast, expanziu, reštrukturalizáciu alebo dokonca odkup manažmentom. Investori v private equity hľadajú príležitosti, kde môžu svojim kapitálom a strategickým poradenstvom pridať hodnotu a zvýšiť tak výnosnosť investície. Výmenou za svoje investície získavajú podiel na vlastníctve spoločnosti, a teda aj právo na podiel zo zisku alebo z prípadného predaja spoločnosti.
Zdroje prameniace z private equity nie sú úročené. Preto nezaťažujú cash flow firmy úrokmi a splátkami istiny a zvyčajne prichádzajú spoločne s pridanou hodnou v podobe cenného know-how. Na Slovenskom trhu je však private equity stále rozbiehajúcou sa formou investovania. V roku 2023 boli podľa dát štúdie Mazars na našom trhu vykonané transakcie v rozsahu 183 miliónov eur. Ich celkový počet dokonca stúpol na 31, v porovnaní s rokom 2022 to bolo o dve a s rokom 2021 až o 9 transakcií viac.
Na oslavy si však musíme počkať, nakoľko hneď za hranicami, napríklad v Poľsku, sa v roku 2023 vykonalo až 338 akvizícií alebo fúzii, v Česku to bolo rovných 100 a v Maďarsku 61. Dôkazov, že to funguje, tak máme hneď niekoľko u našich susedov. Ruka v ruke s tým prichádza aj mnoho inšpirácie a príkladov, ako táto forma investovania funguje v praxi. V Českej republike hodnota private equity investícii len od roku 2020 do roku 2022 vzrástla viac ako dvojnásobne na 643 miliónov eur. U nás sú private equity fondy pripravené investovať od niekoľko desiatok tisíc eur až po niekoľko desiatok miliónov eur.
Odliv mozgov a ďalšie výzvy private equity
Tradícia väčšiny firiem pri získavaní kapitálu je obrátiť sa na bankové domy a hľadať riešenia tam. Prieskum SAFE sa zameriava na trendy medzi európskymi strednými a malými podnikmi. Tie ukazujú, že ekonomická klíma je v súčasnosti charakterizovaná zhoršujúcim sa výhľadom, rastúcimi úrokmi a prísnejšími podmienkami na kolaterál. Aj tieto faktory znižujú dôveru a možnosti SME´s pri získavaní kapitálu napríklad z bankových úverov.
To potvrdzujú aj dáta NBS, ktoré ukazujú, že v roku 2023 podniky čerpali menej úverov. Do hľadáčika firiem vo svete sa tak dostávajú nové formy financovania, medzi ktoré patrí aj private equity. Na Slovensku však výraznejšia informovanosť a záujem o túto alternatívu naďalej zaostáva, a to aj v porovnaní s okolitými krajinami. “Keď porovnáme Slovensko, Česko a Poľsko, tak z mojej skúsenosti sú slovenské firmy najmenej ochotné pripustiť niekoho do svojej firmy,” tvrdí Boris Kostík.
Veľa podľa neho záleží na mentalite a náture tunajších podnikateľov, ktorí sa novým formám financovanie bránia. Samozrejme, private equity nie je riešenie pre každého. Jeho súčasťou je nutnosť prijať a ochotne spolupracovať s investorom na rozvoji firmy. To si musí každý podnikateľ dôkladne premyslieť, pričom cieľom celej spolupráce je nielen posunúť firmu na vyššiu úroveň, ale ju aj pripraviť na odpredaj ďalšiemu investorovi.
Medzi výzvy private equity patrí aj odliv mozgov za príležitosťami do zahraničia. Slovensko tak stráca každým rokom množstvo potenciálu na domácom trhu, ktorý má silu formovať ekonomický a podnikateľský obraz krajiny.
Výrazným problémom, o ktorom sa často nerozpráva, je odliv mozgov staršej generácie, ktorá ešte počas aktívneho života odchádza na predčasné dôchodky. “Odchádza nám veľa skúseností, ktoré sa nestihnú predať ďalej. Prichádzame tak nielen o mladých, ale zároveň si neudržíme vo výrobnom procese ani starších,” konštatuje Boris Kostík. Len v minulom roku zažiadalo podľa analytikov z IFP o predčasný dôchodok takmer 47-tisíc ľudí. V minulosti ich žiadalo o tento skorší odchod v priemere 14-tisíc ročne. Výsledok je, že na domácom trhu chýba mladá dravosť ruka v ruke so skúsenosťami, pričom zmena je beh na dlhú trať.
Drahé pôžičky otvárajú dvere
Aktuálna ekonomická situácia naznačuje, že časy tzv. “helikoptérových peňazí”, inak povedané lacných prostriedkov, sú za nami. Súčasné vysoké úrokové miery robia bankové úvery menej príťažlivými.
Nákup napríklad dôležitého zariadenia do firmy je preto nutné zvážiť, najmä to, či siahnuť po drahom úvere a zaťažiť tak cashflow. Na druhej strane stojí equity, ktorá so sebou púšťa investora do firmy a jej výhodou je bezúročný kapitál, ktorý je často vyšší, ako možnosti bankového financovania.
“Pridaná hodnota nie sú len peniaze, ale aj pomocný názor a možnosti rozvíjať biznis spôsobom, ktoré úverové zdroje neumožňujú. Táto realita núti podniky hľadať efektívnejšie a strategické spôsoby financovania,” dopĺňa Kostík.
Na zmeny treba reagovať včas
V minulosti sa firmy často vyhýbali testovaniu odolnosti a pripravenosti voči nepredvídateľným situáciám. Krízy posledných rokov ich však vyškolili a ukázali im, že je dôležité mať pripravený plán B, napríklad v prípade výpadku dôležitého dodávateľa.
Boris Kostík oceňuje väčšiu ochotu firiem venovať sa “stress” testom aj pri partnerstvách s Eterus Capital. Obe strany sú tak pripravené na nečakané situácie. Vo svete plnom neistôt a rýchlych zmien sa private equity javí nielen ako cesta k zabezpečeniu potrebných finančných prostriedkov, ale aj ako príležitosť získať cenné poradenstvo a know-how. V roku 2024 a v nasledujúcich rokoch bude kľúčové byť otvorený novým možnostiam a prístupom, ktoré môžu firmám pomôcť prekonať výzvy a využiť nové príležitosti na rast a inovácie.
Podnikatelia by mali byť pripravení na dlhodobú spoluprácu s PE investorom, ktorá môže zahŕňať zdieľanie kontroly nad určitými aspektmi podnikania. Avšak, so správnym partnerom, môže byť tento krok transformačný a otvárajúci dvere k novému biznisu.
Ak sa zaujímate o private equity financovanie, určite sa oplatí vedieť, že:
- Na private equity treba dorásť – investície sú často vhodnejšie pre firmy, ktoré už prešli počiatočnou fázou rastu a hľadajú kapitál napríklad na expanziu a rozvoj.
- Kapitál, ktorý v banke nečakajte – private equity poskytuje prístup k väčším sumám, než je bežné u bankových úverov.
- Ochota zdieľať kontrolu – Je nutné byť otvorený zdieľaniu rozhodovacej moci s investormi z private equity.
- Východisková stratégia – Musí existovať jasný plán, ako a kedy môže investor získať návrat svojej investície.
- Otázky, aj tie náročné – Private equity investor má úlohu “diablovho advokáta”, ktorá je často spojená s množstvom náročných otázok s cieľom posunúť firmu vpred.
- Kompatibilita s investorom – Dôležitá je kultúrna a strategická zhoda medzi firmou a PE fondom.
- Skratky neexistujú – investičné obdobie je minimálne 5-7 rokov.
- Partner v ťažkých časoch – Firma a PE investor spolu zdieľajú nielen dobré, ale aj zlé časy a spoločne hľadajú riešenia.
Hľadáte kapitál do vašej firmy? Ak uvažujete o private equity, sme Vám k dispozícii.