Vo svete financií, kde rýchlosť a pružnosť rozhodovania môžu významne ovplyvniť úspech firmy, často narazíme na kritické momenty, kedy firma potrebuje čerstvý prísun kapitálu. Dôvody môžu byť rôzne – od potreby expanzie, cez modernizáciu výrobných liniek, až po akvizíciu konkurencie. Vysoké úroky a limity v bankách v tejto situácii nepomáhajú a tak sa firma obzerá po alternatívach, ako je napríklad private equity. Firma, ktorá sa rozhodne vydať touto cestou sa musí pripraviť na proces, ktorého súčasťou je napríklad due diligence (hĺbková previerka), pravidelné stretnutia a vo finále príprava firmy na predaj.
Najčastejšie sa o private equity (PE) zaujímajú firmy v týchto troch situáciách:
- Potreba kapitálu – Či už ide o expanziu, akvizície iných spoločností alebo vývoj nových produktov, firmy často narazia na limity bankového domu a potrebujú ďalšie prostriedky na to, aby mohli svoje plány realizovať.
- Potreba spoločníka – Niektoré firmy vyhľadávajú strategického partnera, ktorý nielenže prinesie kapitál, ale aj know-how. Rovnako aj trhové pozície alebo technológie, ktoré môžu podporiť rast spoločnosti.
- Záujem o PE so všetkými benefitmi – Táto skupina firiem už má prehľad o možnostiach, ktoré private equity ponúka. A to vrátane prístupu k novým zdrojom kapitálu, mentorstva a siete kontaktov. Voľba pre firmy neznamená len finančnú injekciu, ale je strategickým rozhodnutím.
„Najčastejšie sa stretávame s firmami, ktoré už narazili na limity externého financovania a potrebujú ďalší kapitál na rozvoj. Ďalej máme firmy, ktoré sú sofistikovanejšie a majú záujem o private equity nielen pre prístup k finančným prostriedkom. Hľadajú ho aj pre ďalšie benefity, ktoré tento typ financovania prináša, ako napríklad prístup k odborným znalostiam a novým trhom,“ uvádza Boris Kostík, investičný riaditeľ Eterus Capital.
Nie každé stretnutie medzi takýmito potenciálnymi partnermi končí dohodou. Celý proces je totiž o finálnom zladení sa na jednu vlnu. Pri rozdielnych očakávaniach smerovania firmy nemôže žiadne partnerstvo dlhodobo fungovať.
Private equity v skratke
Ide o formu investície, ktorej súčasťou sú investori, zvyčajne private equity firmy alebo fondy. Tí vkladajú kapitál priamo do súkromných spoločností alebo vykonávajú buyout verejných spoločností s cieľom stiahnuť ich z verejného trhu. Cieľom týchto investícií je dosiahnuť rast hodnoty spoločnosti a následne ju predať za vyššiu cenu alebo ju znovu uviesť na burzu. Tento proces často zahŕňa reštrukturalizáciu, zlepšenie operačného výkonu alebo expanziu podnikania. Investície do private equity sú zvyčajne dlhodobejšie s horizontom pár rokov až desaťročí.
Zdieľanie vízii je rozhodujúce
Private equity investícia nie je iba o peniazoch, ale aj o sérii krokov a povinnostiach na oboch stranách. Prvá etapa procesu trvá približne od štyroch do šiestich mesiacov a je rozdelená na niekoľko fáz:
- Úvodné oslovenie – v tomto bode je dôležitá dôkladná príprava a znalosť trhu. Na základe toho môže úvodné oslovenie iniciovať private equity investor alebo samotná firma. Najmä v krajinách ako Slovensko, kde je koncept PE menej známy, je sprevádzané aj vysvetlením špecifík spojených s touto alternatívou financovania.
- Zdieľanie vízii a očakávaní – do procesu komunikácie s investorom by mala vstúpiť firma, ktorá má jasný cieľ a vie, čo chce dosiahnuť. Cieľom PE je v prvom rade rozvoj a rast firmy. Až po dokončení tejto výzvy sa presúva zámer na následný predaj podniku. Pomenovanie vízií a stratégií je predmetom diskusie na úvodných stretnutiach s investorom.
- Vypracovanie biznis plánu – vízia, spoločne s príbehom a cieľmi firmy sa následne prenesú na papier. Z biznis plánu musí byť jasné, ako firma funguje, čo očakáva v nasledujúcich rokoch a aký má plán.
Aj na základe týchto prvých krokov a jasnom definovaní vízie vývoja spoločnosti, pokračujú rokovania ďalej. Podľa Borisa Kostíka private equity investorovi nejde o vytváranie zásadných zmien vo firme, ale skôr o nasmerovanie na ďalší rozvoj. „Zmena je často viac evolučná než revolučná,“ dopĺňa.
Firma, ktorá má záujem o private equity, musí byť pripravená na to, že si do “kuchyne” prináša partnera a tak získava okrem kapitálu aj nové podmienky spolupráce. „Chceme byť aktívni vo vedení firmy a rozhodovaní o kľúčových aspektoch,“ hovorí Kostík. Toto zahŕňa rozhodnutia týkajúce sa financovania, investícií alebo strategických zmien. Rozhodovacie právomoci ale zostávajú v rukách pôvodných spoločníkov. Zástupcovia Eterus Capital štandardne nezasahujú do operatívy a každodennej prevádzky.
Due diligence už “len” ako technické cvičenie
Po úspešných stretnutiach a vypracovaní dôkladného biznis plánu nasleduje fáza due diligence – detailný audit a analýza firmy. Boris Kostík ju opisuje ako „technické cvičenie”, ktoré trvá zvyčajne štyri týždne a zahŕňa finančnú a daňovú revíziu. „Po úspešnom due diligence nasleduje príprava transakčnej dokumentácie, ktorá definuje podmienky dohody,” tvrdí a dopĺňa, “obvykle sa snažíme riešiť obe témy paralelne naraz“.
Tento proces poskytuje investorovi aj firme detailný prehľad o finančnom zdraví, právnej situácii a potenciálnych záväzkoch a rizikách spojených s investíciou. Preto je dôležité k nemu pristupovať zodpovedne. Keď je due diligence úspešne ukončené a transakčná dokumentácia podpísaná, private equity investor sa začína aktívne zapájať do chodu firmy. Súčasťou je pravidelná komunikácia a transparentnosť, čo pomáha budovať vzájomnú dôveru.
Čo znamená “due diligence”?
Due diligence je proces dôkladného preskúmania finančných, právnych, operačných a ďalších aspektov spoločnosti pred uzavretím obchodu. V private equity má zásadnú úlohu, pretože umožňuje investičným firmám posúdiť riziká a prínosy potenciálnej investičnej príležitosti. Tým pomáha zabezpečiť úspešné investície a minimalizovať možné straty.
Partner do slnečných aj daždivých dní
Partnerstvo s private equity firmou v sebe zahŕňa dôraz na dlhodobú spoluprácu a podporu v rôznych situáciách, ktoré môžu podnikanie ovplyvniť. Investor sa stáva integrálnou súčasťou firmy a zúčastňuje sa na strategickom rozhodovaní. To môže byť obzvlášť cenné v časoch kríz alebo nečakaných trhových výkyvov.
V Eterus Capital funguje pravidelná komunikácia na báze osobných stretnutí najmenej raz za mesiac. V úvodných etapách spolupráce je frekvencia výrazne vyššia. „Je to čas, kedy spoločne diskutujeme smerovanie firmy a prispôsobujeme naše plány aktuálnemu vývoju na trhu,“ vysvetľuje Kostík. Pokiaľ však nastanú neočakávané situácie, nie je výnimka, ak je stretnutí v priebehu mesiaca samozrejme viac a spoločne sa pracuje na riešení.
Investor v private equity je tiež zdrojom odborných znalostí a skúseností, ktoré môžu pomôcť firme prekonať rôzne prekážky, napríklad aj počas ekonomických a globálnych kríz. „Máme tím profesionálov, ktorý disponuje širokým spektrom zručností, čo nám umožňuje pristupovať k problémom z viacerých uhlov,“ hovorí Kostík. Hlavným cieľom je, aby komunikácia prebiehala profesionálne a s rešpektom na oboch stranách.
Exit – definitívna fáza private equity investície
Každý PE investor má definovaný investičný horizont, ktorý obvykle znamená plánovaný exit – teda odchod z investície. Tento proces môže zahŕňať prípravu firmy na predaj, získanie nového majoritného investora, alebo IPO (prvotná verejná ponuka akcií).
„Našou úlohou je pripraviť firmu na tento krok tak, aby v momente výstupu dosiahla čo najväčšie zhodnotenie,“ hovorí investičný riaditeľ Eterus Capital. Private equity investor totiž môže fungovať aj na báze fondu, v ktorom je určená doba investície v horizonte napríklad 7-10 rokov. “Ide o šikovnosť investora posúvať firmu a po 5 -7 rokoch ju pripravovať na exit. V ideálnom prípade sa na exit pripravujete rok, dva dopredu pred exitom – cieľom je dosiahnuť situáciu, kedy je firma atraktívna pre potenciálnych kupcov alebo investičné trhy,” tvrdí Kostík. Posledný rok sa preto nesie v znamení dohôd a plánovania predaja firmy.
Každá fáza PE investície, či už due diligence alebo exit, vyžaduje dôkladné plánovanie, pri ktorom je nutné byť pripravený aj na meniace sa okolnosti. To potvrdili najmä posledné turbulentné roky v podobe pandémie, vojne na Ukrajine či vysokej inflácie. Pre úspech takejto spolupráce je kľúčové pochopiť, že je závislý od flexibility a ochoty spolupodieľať sa na dosiahnutí spoločných cieľov. “Prispôsobenie sa reálnemu životu je jedna veľmi veľká téma, v zásade permanentná. Neexistuje firma, v ktorej by sme žiadnym spôsobom nemodifikovali už raz dohodnutý biznis plán a neprispôsobovali sme sa interným aj externým javom,” uzatvára Kostík.
Hľadáte kapitál a spoľahlivého partnera, ktorý posunie vašu firmu vpred? Ozvite sa nám a zistite o private equity viac.