Zvažujete financovanie rozvoja vášho biznisu prostredníctom private equity? Prečítajte si, čo všetko potrebujete vedieť predtým, ako sa rozhodnete.
Máte za sebou úvodný rozbeh svojho biznisu a chcete sa posunúť ďalej. Na to potrebujete dodatočný kapitál. Do podniku môžete investovať vlastné zdroje, požiadať o bankový úver alebo zvážiť získanie private equity investície.
Private equity znamená poskytnutie financovania výmenou za získanie podielu na základnom kapitále firmy. Vstup private equity investora do biznisu pre podnikateľa znamená určitú zmenu. Čo môžete očakávať a na čo by ste sa mali pripraviť?
1. Ak ste startup, musíte dorásť.
Startupy a firmy v začiatkoch rozvoja podnikania majú k dispozícii niekoľko možností, ako získať „pre-seed“ alebo „seed money“ na svoj rozbeh. Financovanie formou „FFF“ (family, friends and fools), anjelské financovanie alebo venture capital očakáva vysoké zhodnotenie, ktoré kompenzuje rizikovosť investície.
Private equity však, na rozdiel od horeuvedených možností financovania, kapitál v tejto štartovacej etape života firmy neposkytuje. Podmienkou pre získanie private equity investície je, aby bola firma zastabilizovaná z pohľadu cash flow a zároveň mala potenciál ďalšieho rastu.
„Diskutujeme však aj s podnikateľmi, ktorí fázu stability ešte celkom nedosiahli. Môže sa stať, že firma sa o rok alebo dva posunie a my sa môžeme o možnosti investície baviť ďalej,“ hovorí Boris Kostík, investičný riaditeľ Eterus Capital.
2. O svoju „kuchyňu“ sa budete deliť so skúseným partnerom.
Poskytnutím investície vstupuje private equity investor do akcionárskej štruktúry firmy. V praxi to znamená, že sa stáva súčasťou dôležitých biznisových rozhodnutí majiteľa, aj keď do denného chodu firmy nezasahuje. Boris Kostík v podcaste prirovnáva partnerstvo s private equity fondom k zdieľaniu spoločnej „kuchyne“:
Podnikateľ vstupom private equity investora nad svojou firmou nestráca kontrolu. Naopak, zdieľanie dôležitých rozhodnutí o chode biznisu je pre neho prínosom. Cenné skúsenosti private equity investora z iných partnerstiev mu dokážu poskytnúť potrebný nadhľad a zabraňujú jeho profesionálnej slepote.
Private equity investor poskytuje firme financovanie s cieľom svoju investíciu v čase zhodnotiť. Od prvého dňa partnerstva sa preto snaží priniesť do podnikania maximálnu pridanú hodnotu. „A to je možné iba vtedy, ak prinesieme niečo nové, uskutočníme optimalizáciu alebo investujeme do zmeny,“ vysvetľuje Boris Kostík.
Ak má však majiteľ firmy pevnú víziu o svojom podnikaní, ktorú nie je v prípade potreby ochotný meniť, private equity nemusí byť pre neho vhodné. Je dôležité, aby bol podnikateľ schopný prijímať spoločné rozhodnutia.
O tom, do akej miery vstupuje private equity fond do rozhodovania vo firme hovorí Boris Kostík pre Index BRAND:
4. S private equity získate „smart money“. Nielen peniaze, ale aj know-how.
S investíciou private equity fondu prichádza do firmy nielen kapitál, ale aj know-how a kontakty investora. Preto sa tejto forme financovania niekedy hovorí aj „smart money“. Pre majiteľa firmy to predstavuje veľkú pridanú hodnotu, ktorá dokáže jeho podnikanie posunúť smerom, o ktorom by inak možno ani neuvažoval.
Eterus Capital poskytuje okrem skúseností z viac ako 20 transakcií v celkovej hodnote viac ako 40 miliónov EUR aj stabilitu investičnej skupiny WOOD & Company, ktorá je manažérom fondu.
„Nie sme novovzniknutá firma, máme reálne skúsenosti, z ktorých sme získali mnohé ponaučenia. Vďaka nášmu zázemiu vieme otvárať aj bankové dvere alebo podporiť partnera v oblasti akvizícií,“ hovorí Boris Kostík.
5. Budete dostávať veľa otázok. A tie vás posunú dopredu.
Private equity investor vo firme často zastáva rolu diablovho advokáta. Poskytnutím investície totiž na seba berie časť akcionárskeho rizika a tak nemôže pripustiť prijímanie rozhodnutí len na základe „dobrého pocitu“ alebo intuície.
Prostredníctvom kladenia dôležitých otázok sa snaží odhaliť chyby a prípadné riziká navrhovaných riešení. Kladie dôraz na posúdenie rozhodnutia z každého uhla pohľadu a prijímanie návrhov len na základe tvrdých dát.
6. Na ťažké rozhodnutia už nebudete sami. Ani v čase krízy.
Kvalitu každého partnerstva preveria najmä krízové situácie. V posledných rokoch ich nebolo málo – pandémia covidu, energetická kríza, inflácia aj celková ekonomická neistota preverili stabilitu takmer každého biznisu.
S private equity získava majiteľ firmy skúseného partnera aj do ťažkých časov. Investor už prešiel desiatkami náročných situácií v rôznych typoch odvetví, vďaka čomu dokáže do podnikania priniesť nové pohľady a nachádzať spolu s majiteľom nové riešenia.
Svoje o tom vedia aj v spoločnosti HOPIN, do ktorej Eterus Capital vstúpil tesne pred vypuknutím pandémie. Tá poslala biznis postavený na mestskej mobilite zo dňa na deň takmer na nulu. Cenné skúsenosti partnera v ťažkých časoch ocenili aj v Saneca Pharmaceuticals, do ktorej private equity fond vstúpil v roku 2012.
CEO spoločnosti Saneca Matúš Kutný povedal: “Išlo o významnú pomocnú ruku, hlavne v čase COVID-u alebo energetickej krízy. Taktiež nám pomohli cenné skúsenosti pri zavádzaní nových technológií.“
Viac o úspešných príbehoch firiem, ktorým Eterus Capital pomohol prekonať aj náročné časy si môžete prečítať TU.
7. Skratky nefungujú. Pridanú hodnotu dokážete vytvoriť až v čase.
Investičný horizont pri private equity investícii je v prípade Eterus Capital zvyčajne 5-7 rokov. Podľa Borisa Kostíka to je dostatočne dlhý čas na uskutočnenie zmeny a vytvorenie hodnoty, ktorý však zároveň nedáva priestor pre tápanie či neefektívne skratky.
„Obdobie 5-7 rokov je dostatočne dlhé na to, aby bolo možné v biznise niečo zrealizovať bez toho, aby ste boli pod prílišným tlakom. Zároveň sa však nemôžete snažiť o nejaké skratky, firma sa naozaj musí posunúť dopredu,“ hovorí B. Kostík.
Ak je private equity vhodným spôsobom financovania aj pre vašu spoločnosť alebo máte viac otázok, ozvite sa nám.