Skip to content
  • Hľadám investora
  • Private equity
  • Portfólio
  • V médiách
  • Kontakt
  • Slovenčina
    • English
  • Hľadám investora
  • Private equity
  • Portfólio
  • V médiách
  • Kontakt
  • Slovenčina
    • English
WOOD & Company
25. júla 2024

Firemná kultúra má silu rozhodnúť o osude miliónových private equity investícií

Nespomína sa to často, ale firemná kultúra môže byť jedným z najväčších tvorcov, ale zároveň aj ničiteľov hodnoty pre private equity (PE) investície. Kým finančné ukazovatele, tržby a zisky sú ľahko merateľné a analyzovateľné, firemná kultúra je často ťažko uchopiteľná. Napriek tomu má obrovský vplyv na úspech či neúspech vytvorenia dohody medzi firmou a private equity investorom.

Prečo? Kultúra firmy má významný vplyv nielen na finančnú výkonnosť spoločnosti, ale predovšetkým na udržanie zamestnancov a talentov vo firme, inovácie a v neposlednom rade na spokojnosť zákazníkov a ich lojalitu. Potvrdzujú to aj štatistiky spoločnosti Gallup, ktoré tvrdia, že firmy so silnou firemnou kultúrou majú o 21% vyššiu ziskovosť a až o 17% vyššiu produktivitu. 

Čo je to private equity

Cieľom private equity investorov je identifikovať perspektívne firmy s potenciálom na rast a zlepšenie finančnej výkonnosti. Ide o formu investovania, pri ktorej investičné fondy vkladajú nový kapitál do spoločností výmenou za podiel vo firme. Následne spolupracujú s majiteľmi a manažmentom na zvýšení výkonnosti, efektivity a trhovej pozície s cieľom spoločného exitu na väčšieho hráča. 

Cieľom investora je posunúť hodnotu spoločnosti prostredníctvom strategických zmien, prípadnej reštrukturalizácie, zlepšenia operácií a rozšírenia obchodných príležitostí. Private equity teda nie je len o finančnom kapitále, ale aj o aktívnom zapojení a strategickom riadení firiem s cieľom maximalizovať ich potenciál a hodnotu.

Firemná kultúra nastavuje zrkadlo manažmentu

Firemná kultúra a pracovné prostredie sú podmnožinou kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú úspech private equity investície. Ak sú zamestnanci nespokojní a dochádza k vysokej fluktuácii alebo ak existujú vnútorné konflikty, je len malá pravdepodobnosť, že je firma pripravená posunúť svoju úroveň vyššie. 

Výskum spoločnosti McKinsey & Company tvrdí, že zlá firemná kultúra má negatívny dopad na zmeny. Dokonca až 70 percent zlyhaní pri zmenách v spoločnosti je spôsobených problémami súvisiacimi s kultúrou.

Harmonické pracovné prostredie je základom pre dlhodobý úspech a akékoľvek problémy v tejto oblasti môžu byť dôvodom na odstúpenie od investície. „Potrebujeme spoznať čo najviac zamestnancov vo firme a získať dostatok reakcií a informácií od ľudí, ktorí ju poznajú a majú s ňou skúsenosti,“ vyjadril sa Boris Kostík, investičný riaditeľ Eterus Capital. Stabilné a pozitívne pracovisko podporuje angažovanosť zamestnancov, zvyšuje produktivitu a zlepšuje celkovú atmosféru v spoločnosti.

Boris Kostík, investičný riaditeľ Eterus Capital

Dobrý leader ako jeden z predpokladov úspechu

Prvou obrannou líniou a absolútnym základom pozitívnej firemnej kultúry je kvalitné líderstvo. Ak manažment spoločnosti nemá potrebné skúsenosti alebo schopnosti, je to varovný signál pre investora. Nesprávne vedenie môže totiž viesť k zlým rozhodnutiam, strate trhu, nespokojným zamestnancom a nakoniec k zlyhaniu celej investície. Zároveň často platí, že ryba smrdí od hlavy a kvalita top manažmentu je veľmi často spojená s osobnosťou a profilom samotného CEO.

Na druhú stranu nie každý neúspech je dôkazom toho, že riadenie nemá dostatočné kvality, ale môže byť dôsledkom viacerých iných faktorov. “Nemám problém s tým, ak niekto vo vedení má za sebou neúspech z minulosti, pokiaľ to vie dostatočne vysvetliť. Je len na ňom, ako sa z tej situácie dokázal poučiť a ak má s novým biznisom jasný cieľ a plán, tak mám dostatočný dôkaz, že investícia môže fungovať,” tvrdí Kostík. Kvalitný manažment zahŕňa nielen odborné znalosti, ale aj schopnosť inšpirovať tím, prijímať správne strategické rozhodnutia a efektívne komunikovať s rôznymi zainteresovanými stranami.

Zamestnanci sa nechcú hanbiť za firmu

Až 86 percent uchádzačov o prácu by odmietlo pracovať pre firmu, s ktorou sa spája zlá povesť v súvislosti s bývalými zamestnancami a verejnosťou. Dokonca až 65 percent zamestnancov by s najväčšou pravdepodobnosťou opustilo prácu, ak by sa v médiách a na sociálnych sieťach spustila vlna podozrení o neetickom správaní a zlých praktikách firmy.

Private equity investor si preto musí dávať dôrazný pozor na reputáciu a etickosť aktivít spoločnosti. Zlé praktiky totiž nielen odrádzajú talentovaných zamestnancov, vytvárajú zlú firemnú kultúru. Rovnako ohrozujú reputáciu a povesť private equity fondu, ktorý stojí za investíciou. „Etické praktiky sú základom pre udržateľný rast a dlhodobý úspech, a akékoľvek odhalenie, ktoré tieto faktory nespĺňa, znamená koniec akejkoľvek ďalšej spolupráce a diskusií,“ hovorí investičný riaditeľ Eterus Capital. 

Firemná kultúra vo firme
Dobre nastavená firemná kultúra je dôležitá súčasť úspešného podniku a ukazovateľom potenciálu pre private equity investora. (Foto zdroj: Shutterstock.com)

Private equity fondy si nemôžu dovoliť riskovať svoju reputáciu tým, že sa spoja s firmou, ktorá má pochybné praktiky. Ich povesť sa odráža na dôvere zákazníkov, partnerov a verejnosti. Jej poškodenie preto môže mať dlhodobé negatívne následky. 

Je nevyhnutné, aby private equity investor preto starostlivo analyzoval všetky možné aspekty a identifikoval potenciálne riziká ešte pred podpísaním zmluvy. Zlá firemná kultúra, slabé vedenie a neetické praktiky môžu zásadne ohroziť návratnosť vloženého kapitálu. Dokonca aj natrvalo poškodiť reputáciu spoločnosti a/alebo investora.

Preto je mimoriadne dôležité, aby private equity fondy dôkladne preskúmali nielen finančné ukazovatele, ale aj menej merateľné faktory. Firmy, ktoré sa usilujú o získanie kapitálu formou equity, by mali byť pripravené na dôkladnú kontrolu svojich interných procesov a kultúry. Transparentnosť a otvorenosť v týchto oblastiach môžu byť rozhodujúce pre získanie dôvery investorov a úspešné uzavretie dohody o partnerstve.

Príklady firiem, do ktorých investoval Eterus Capital

  • Sygic
    Do známeho slovenského vývojára GPS navigačných aplikácií investoval Eterus Capital v roku 2011. Neskôr prišlo k odpredaju podielu spoločnosti EUROWAG, ktorá patrí medzi európskych lídrov riadenia komerčného podnikania v cestnej doprave. 
  • Saneca Trade – Indulona/Parexyl
    Bývalá hlohovecká Slovakofarma (v súčasnosti Saneca Pharmaceuticals) mala v portfóliu popri liekoch aj značky Indulona a Parexyl. Vďaka investícii od Eterus Capital vznikla nová obchodná spoločnosť Saneca Trade, zameraná na vývoj a predaj kozmetických výrobkov. Indulona mohla následne rozšíriť portfólio o telové mlieka či krémy a reštartovať svoju pozíciu na novom trhu. Firma bola po úspešnom reštarte predaná gréckej nadnárodnej spoločnosti Sarantis Group. Transakcia je uvádzaná ako príklad ukážkového vstupu a exitu PE investora, z ktorého profitovali všetky zúčastnené strany. 
  • MTBIKER
    K investícii do MTBIKERA prišlo v decembri 2022. Jeden z najväčších cyklistických portálov v strednej Európe navštevuje približne 120-tisíc návštevníkov mesačne. Od roku 2014 prevádzkuje vlastný e-shop. Primárnym investičným mottom partnerstva s Eterus Capital je konsolidácia sektora v regióne strednej a východnej Európy.
  • Dr. Martin
    Eterus Capital spolu s partnerom Ethernum Capital predstavili v júni 2024 investíciu do poprednej slovenskej siete moderných stomatologických kliník Dr. Martin. Jedným z kľúčových cieľov tejto investície je aj rozvoj značky Dr. Martinko. Tá sa zameriava na otváranie nových pediatrických ambulancií v strategicky vybraných lokalitách.

Najnovšie články

  • Vízia firmy: Čo chcú private equity investori počuť na prvom stretnutí
    V dynamickom svete podnikania môže byť stretnutie s private equity… Čítať viac: Vízia firmy: Čo chcú private equity investori počuť na prvom stretnutí
  • Firemná kultúra má silu rozhodnúť o osude miliónových private equity investícií
    Nespomína sa to často, ale firemná kultúra môže byť jedným… Čítať viac: Firemná kultúra má silu rozhodnúť o osude miliónových private equity investícií
  • Dr. Martin a Eterus Capital spája sily pre expanziu a rozvoj siete zubných kliník
    Bratislava, 12. jún 2024 – Dr. Martin, popredná slovenská sieť… Čítať viac: Dr. Martin a Eterus Capital spája sily pre expanziu a rozvoj siete zubných kliník
  • Život private equity investície: Prvé stretnutia, due diligence až po predaj firmy
    Vo svete financií, kde rýchlosť a pružnosť rozhodovania môžu významne… Čítať viac: Život private equity investície: Prvé stretnutia, due diligence až po predaj firmy
  • Odliv mozgov a ekonomický rast. Private equity čakajú výzvy a príležitosti
    Posledné roky sa s firmami na Slovensku a po celom… Čítať viac: Odliv mozgov a ekonomický rast. Private equity čakajú výzvy a príležitosti

Vybudujme spolu
niečo unikátne

Ak máte otázky alebo sa chcete pustiť do realizácie vašich expanzných plánov, kontaktujte nás.

Ďakujeme, v najbližšej dobe vás budeme kontaktovať.

E-mail
  • investicie@eterus.sk
Adresa
  • Gorkého 4, Bratislava
  • Eterus
  • Slovca SBA Invest Europe
  • Made by Studio Echt